Безсмертний про реакцію РФ на рішення Стокгольмського арбітражу: Мабуть, уперше спостерігаю таку хаотичність у країні із жорсткою системою управління

14.03.2018

Безсмертний: У цій ситуації я найбільше шкодую про відсутність мудрої зовнішньої політики України

Реакція російської сторони на рішення Стокгольмського арбітражу у розгляді між НАК "Нафтогаз України" і "Газпромом" за транзитним позовом була хаотичною, сказав екс-віце-прем’єр-міністр України Роман Безсмертний в інтерв’ю "РБК-Україна".

"Передусім я здивований безсистемністю у кроках Кремля. Мабуть, уперше я спостерігаю таку хаотичність у країні, де існує жорстка система управління. Так, до певної міри це може бути моє перше емоційне враження. Але, як би там не було, воно все ж таки підтверджується цілою низкою фактів. Що я маю на увазі? З одного боку, ми маємо низку послідовних сигналів, які йдуть в ООН, в ОБСЄ, урядам окремих країн (таких, як Німеччина), про те, що ми готові на ті чи інші кроки, ось наші пропозиції... Із другого – ось такий зрив, який руйнує всю логіку попередніх дій", – зазначив він.

Безсмертний додав, що це дивує, оскільки зовнішня політика Російської імперії, Радянського Союзу і Росії за президента Володимира Путіна завжди "вкладалася у певну логіку".

"Це перший рік невідповідності такій традиції: то йдемо до Китаю, то ні – до США, ні – до Європи, ні – до Туреччини. До того ж, у багатьох випадках створюючи собі проблеми. Важко однозначно стверджувати, що це: відчуття безкарності, втома самого Путіна, який починає втрачати контроль, чи поява якихось інших внутрішніх, але не підконтрольних Путіну векторів політичної активності. Інша справа, що в цій ситуації я найбільше шкодую про відсутність мудрої зовнішньої політики України. Пов’язавши такі теми, як газ, транзит, війна і багато іншого в одне ціле, Україна могла би досягнути позитивного для себе вибухового ефекту на зовнішньополітичній арені", – заявив екс-віце-прем’єр-міністр.

28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив позов "Нафтогазу" до "Газпрому" про недостатні обсяги транзиту. НАК домоглася компенсації в розмірі $4,63 млрд. За підсумками двох арбітражних проваджень у Стокгольмі "Газпром" повинен виплатити $2,56 млрд на користь "Нафтогазу".

1 березня стало відомо, що "Газпром" отримав гроші від "Нафтогазу України" в рахунок оплати березневого постачання газу, але повернув їх НАК. У російській компанії також заявили, що не постачатимуть газ в Україну.

У "Нафтогазі" розцінили це як порушення грудневого рішення Стокгольмського арбітражу за контрактом на постачання газу і заявили, що мають намір вимагати від "Газпрому" компенсації збитків.

2 березня голова правління "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що компанія змушена розпочати процедуру розірвання контрактів із НАК "Нафтогаз України" через Стокгольмський арбітраж. Він звинуватив суд у "подвійних стандартах".

"Нафтогаз" із метою економії газу ініціював акцію #Прикрути, до якої приєднався президент України Петро Порошенко. 3 березня він заявив, що дефіцит газопостачання в Україні ліквідовано.

Заступник голови правління "Газпрому" Олександр Медведєв повідомив, що рішення арбітражу за контрактом на постачання газу компанія вже оскаржила, а за розглядом про транзит апеляцію буде подано до кінця березня.


Джерело статті: “http://gordonua.com/ukr/news/politics/bezsmertnij-pro-reaktsiji-rf-na-rishennja-stokgolmskogo-arbitrazhu-mabut-vpershe-sposterigaju-taku-haotichnist-u-krajini-z-zhorstkoju-sistemoju-upravlinnja-236379.html”